Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

kluczwójt

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

kluczwójt (język polski)

wymowa:
znaczenia:

rzeczownik, rodzaj męskoosobowy

(1.1) daw. zabór rosyjski, Litwa: najniższy stopniem urzędnik na obszarze jednostki terytorialnej odpowiadającej parafii[1][2]
odmiana:
(1.1)
przykłady:
(1.1) Pierwszym urzędnikiem administracyjnym w parafii jest jak wyżéj nadmieniono, asessor sądu niższego ziemskiego i po nim idzie dozorca czyli »smotrytiel«, albo jak go w ostatnich czasach przezwano, kluczwójt. (…) Kluczwójt jest ostatniém ogniwem hierarchii administracyjnéj i on ma pod swemi rozkazami sotników i dziesiętników. (…) Obowiązkiem sotnika i dziesiętnika jest: asystować panu kluczwójtowi i wszystkim wyższym urzędnikom i być na ich usługi. Używani oni bywają niekiedy do rozwożenia rozkazów i wyższych postanowień rządowych, ale to głównie należy do kluczwójta. Od zabrania Litwy przez Rossyą do 1825 roku, kluczwójtowie (…) brani byli ze szlachty i jako tacy wyjęci spod kary cielesnéj; to jest, że nie mogli być bici przez wyższych urzędników. (…) kluczwójt utrzymuje się z sypek zbożowych do których obowiązani jego parafianie; sotnicy i dziesiętnicy mają bizuny i pałki za całą nagrodę (sic!)[3].
(1.1) Najbogatsi Machnowicze, z których jeden piastował dostojny urząd kluczwójta, a spadek po nim nie dawno żwawe obudził spory, reszta, mnogie rodziny Sérnickich, (…) itd., żyją ze swoich zagonów, z najmu na czółna, do kośby i żniwa w okolicy. Przy całém tém ubóstwie jest w nich jednakże rodzaj dumy, który ich od chłopów odróżnia. Krój nawet ubioru mają odmienny (sic!)[4].
składnia:
kolokacje:
synonimy:
(1.1) tysięcznik[5]
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
związki frazeologiczne:
etymologia:
por. ros. ключвойтklucznik, kluczowy (starosta klucza wsi)[6]
uwagi:
tłumaczenia:
źródła:
  1. 1,0 1,1 Hasło kluczwójt w: Słownik języka polskiego, red. Aleksander Zdanowicz i in., M. Orgelbrand, Wilno 1861, s. 497.
  2. 2,0 2,1 publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Hasło kluczwójt w: Słownik języka polskiego, red. Jan Karłowicz, Adam Kryński, Władysław Niedźwiedzki, t. II, Warszawa 1900–1927, s. 365.
  3. Towarzystwo Demokratyczne Polskie, Kwestya Siódma., 1841, s. 57
  4. Józef Ignacy Kraszewski, Wspomnienia Wołynia, Polesia i Litwy, 1840
  5. Hasło dziesiętnik w: Jan Karłowicz, Słownik gwar polskich, t. I, Akademia Umiejętności, Kraków 1900, s. 434.
  6. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytaćТолковый словарь живого великорусского языка (Objaśniający słownik żywego języka wielkoruskiego), 2 edycja, T. II, s. 325, 1880