Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Suchedniów

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Suchedniów (język polski)

stacja kolejowa w Suchedniowie (1.1)
wymowa:
?/i
podział przy przenoszeniu wyrazu: Su•che•dniów[1]
?/i
znaczenia:

rzeczownik, rodzaj męskorzeczowy, nazwa własna

(1.1) geogr. miasto w Polsce; zob. też Suchedniów w Wikipedii
odmiana:
(1.1) blm,
przykłady:
(1.1) Nazywam się Karol i jestem mieszkańcem Suchedniowa.
składnia:
kolokacje:
(1.1) być / bywać / zamieszkać / mieszkać / pomieszkiwać / żyć / pracować / urodzić się / umrzeć / osiedlać się / osiedlić się w Suchedniowie • wyjeżdżać / wyjechać / jechać / dojechać / udać się / wprowadzać się / wprowadzić się do Suchedniowa • przyjeżdżać / przyjechać / jechać / wyprowadzać się / wyprowadzić się z Suchedniowa • być / stać się mieszkańcem / mieszkanką Suchedniowa • mieszkaniec / mieszkanka Suchedniowa • droga / ulica / plac / dom / budynek / mieszkanie / siedziba w Suchedniowie • pochodzić z Suchedniowa • przeprowadzać się / przeprowadzić się do Suchedniowa
synonimy:
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
rzecz. suchedniowianin mos, suchedniowianka ż
przym. suchedniowski
związki frazeologiczne:
etymologia:
Istnieją dwie hipotezy etymologii nazwy miasta. Jedna zakłada pochodzenie nazwy od kuźnika Suchyni z XVI wieku, druga natomiast zakłada pochodzenie od terminu „suche dni” (t.suchedni”) – nazwy okresu postnego w Kościele katolickim (zob. też suche dni w Wikipedii). Bardziej prawdopodobna wydaje się być druga hipoteza, jako że zapisy dotyczące miasta pojawiają się już w kronikach z XIII wieku (pod terminem „przywileju suchedniowskiego”): łac. Circa annam 1224 in collaqaio in villa Suchedniow habito (…)[2].
uwagi:
tłumaczenia:
źródła:
  1. Hasło Suchedniów w: Wielki słownik ortograficzno-fleksyjny, red. Jerzy Podracki, Horyzont, Warszawa 2001, ISBN 83-7311-161-1, s. 1253.
  2. Szymon Piasta: Suche dni czy Suchynia?, naszsuchedniow.blogspot.com