Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Anżero-Sudżeńsk

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anżero-Sudżeńsk (język polski)

flaga Anżero-Sudżeńska (1.1)
wymowa:
znaczenia:

fraza rzeczownikowa, rodzaj męskorzeczowy, nazwa własna

(1.1) geogr. adm. miasto w azjatyckiej części Rosji, w obwodzie kemerowskim[1][2][3]; zob. też Anżero-Sudżensk w Wikipedii
odmiana:
(1.1)
przykłady:
składnia:
kolokacje:
(1.1) być / bywać / zamieszkać / mieszkać / pomieszkiwać / żyć / pracować / urodzić się / umrzeć / osiedlać się / osiedlić się w Anżero-Sudżeńsku • wyjeżdżać / wyjechać / jechać / dojechać / udać się / wprowadzać się / wprowadzić się do Anżero-Sudżeńska • przyjeżdżać / przyjechać / jechać / wyprowadzać się / wyprowadzić się z Anżero-Sudżeńska • być / stać się mieszkańcem / mieszkanką Anżero-Sudżeńska • mieszkaniec / mieszkanka Anżero-Sudżeńska • droga / ulica / plac / dom / budynek / mieszkanie / siedziba w Anżero-Sudżeńsku • pochodzić z Anżero-Sudżeńska • przeprowadzać się / przeprowadzić się do Anżero-Sudżeńska
synonimy:
(1.1) war. Anżero-Sudżensk
antonimy:
hiperonimy:
(1.1) miasto
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
związki frazeologiczne:
etymologia:
Miastu dały początek dwa osiedla Anżerka i Sudżenka. Nazwa pierwszego pochodzi od rzeki Anżerki. Nazwa drugiego zaś, odwołuje się do Sudży, miasta i rzeki w ówczesnej guberni kurskiej i została przyniesiona przez wychodźców z jej terenu. Od 1931 roku miasto Anżero-Sudżeńsk[4].
uwagi:
tłumaczenia:
źródła:
  1. Lech Ratajski, Janina Szewczyk, Przemysław Zwoliński, Polskie nazewnictwo geograficzne świata, PWN, Warszawa 1959, s. 183.
  2. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Hasło Anżero-Sudżeńsk w: Encyklopedia PWN Online, Wydawnictwo Naukowe PWN.
  3. Roman Biesiada, Tadeusz Lenczowski, Lech Ratajski, Słownik geografii ZSRR, Wiedza Powszechna, Warszawa 1974.
  4. Евгений Михайлович Поспелов, Географические названия России. Топонимический словарь [Nazwy geograficzne Rosji. Słownik toponimiczny], АСТ, Moskwa 2008, ISBN 978-5-17-054966-5, s. 80.