Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

związek nieformalny

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

związek nieformalny (język polski)

wymowa:
znaczenia:

fraza rzeczownikowa, rodzaj męskorzeczowy

(1.1) urz. analogiczne do małżeńskiego współżycie dwojga ludzi, lecz pozbawione legalnego węzła
odmiana:
(1.1) związek zgody;
przykłady:
(1.1) Choć obecnie fizyczne maltretowanie nie stanowi najpowszechniejszej metody rozwiązywania konfliktów, to przemoc w małżeństwie, nieformalnym związku, bądźŸ rodzinie, nie jest czymœś niezwykłym[1].
(1.1) 3,6 procent związków stanowią w Polsce związki nieformalne - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Najwięcej jest ich w miastach w Lubuskiem i na Pomorzu Zachodnim, a najmniej - na obszarach wiejskich Małopolski i Podkarpacia[2].
składnia:
kolokacje:
synonimy:
(1.1) konkubinat, wolny związek, stały związek
antonimy:
(1.1) związek małżeński, związek formalny
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
związki frazeologiczne:
etymologia:
uwagi:
tłumaczenia:
źródła:
  1. Marta Makara-Studzińska, Anna Grzywa, Renata Turek, Kobiece oblicza stosowania przemocy, Postępy Psychiatrii i Neurologii 2005; 14 (3): 201-–204
  2. W Polsce przybywa związków nieformalnych, niedziela.pl, 2014-04-11