Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

tałes

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podobna pisownia Podobna pisownia: Tales

tałes (język polski)

tałes (1.1)
tałes (1.2)
wymowa:
?/i
znaczenia:

rzeczownik, rodzaj męskorzeczowy

(1.1) rel. tradycyjny żydowski szal modlitewny, biały w czarne lub niebieskie pasy, z frędzlami[1]; zob. też tałes w Wikipedii
(1.2) rel. część ubrania ortodoksyjnych Żydów, rodzaj kamizelki z dwóch kawałków białej tkaniny zakładanej przez głowę i wiązanej z boków, z czterema sznureczkami[1]
odmiana:
(1.1-2)
przykłady:
(1.1) Ojciec kołysał się w głośnej modlitwie z zarzuconą na czoło chustą. Chusta była szeroka, kaszmirowa, w pasy białe i czarne, to był ojca tałes, a czoło i lewe ramię skrępowane miał długim rzemieniem, i to się nazywało tefilin[2].
składnia:
kolokacje:
(1.1) nosić / włożyć / założyć / mieć na sobie tałes • narzucić tałes na głowę i ramiona
synonimy:
(1.1) talit
antonimy:
hiperonimy:
(1.1) chusta, szal
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
(1.1) cyces, cicit, atara
wyrazy pokrewne:
związki frazeologiczne:
etymologia:
jid. טלית (tales) < hebr. טַלִּית (talit)
uwagi:
tłumaczenia:
źródła:
  1. 1,0 1,1 publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Hasło tałes w: Polski Słownik Judaistyczny, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.
  2. Bogdan Wojdowski, Chleb rzucony umarłym, 1971, Narodowy Korpus Języka Polskiego.