Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

z rozsądku

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

z rozsądku (język polski)

wymowa:
znaczenia:

fraza przysłówkowa

(1.1) (o małżeństwie, rzadziej innej relacji) podjęty pod wpływem chłodnej kalkulacji i racjonalnych przesłanek (lub korzyści i ułatwień jakie mogą z niego płynąć), w przeciwieństwie do tego, który został zapoczątkowany z powodu uczuć
(1.2) umotywowany zdroworozsądkowo, przemyślany
odmiana:
przykłady:
(1.1) Możemy przypuszczać, że było to raczej małżeństwo z rozsądku niż z miłości, bo małżeństw w tej sferze nie zawierało się na ogół z powodu wielkich uczuć dwojga młodych[1].
(1.2) Ich ojcowie prowadzili świątynie w różnych częściach Japonii. W klasztorze znaleźli się więc (tak mi się przynajmniej wydawało) nie z powodu powołania, ale z rozsądku i poczucia obowiązku. Nie byli ani szczęśliwi, ani nieszczęśliwi[2].
składnia:
kolokacje:
(1.1) małżeństwo / związek / przyjaźń z rozsądku • wychodzić (za kogoś) z rozsądku • związać się (z kimś) z rozsądku
synonimy:
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
związki frazeologiczne:
etymologia:
uwagi:
tłumaczenia:
źródła:
  1. Romuald Romański, Książę Jeremi Wiśniowiecki, 2009, str. 47
  2. Piotr Milewski, Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia, 2015