Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

paderborneński

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

paderborneński (język polski)

wymowa:
znaczenia:

przymiotnik relacyjny

(1.1) związany z Paderbornem, dotyczący Paderbornu (miasta w Niemczech)
odmiana:
(1.1)
przykłady:
(1.1) Do tego układu przystąpił biskup monasterski, Maksymilian Droste-Vischering, trewirski, Jerzy Hommer, paderborneński, Klemens Ledebur i polecali proboszczom błogosławić małżeństwa mieszane bez żądania gwarancji, przepisanych prawem kanonicznym[1].
(1.1) Nie ograniczył się w swej pracy tylko do diecezji paderborneńskiej, lecz objął nią w miarę możliwości diecezję kolońską i monasterską, a sporadycznie odwiedzał i inne części Niemiec, w których znajdowali się Polacy[2].
(1.1) A zatem w pierwszej kolejności wymienił on czterech dostojników kościelnych z terenu Saksonii, to jest Reinharda halbersztadzkiego, Henryka paderborneńskiego i Widela mindeńskiego, tudzież opata korbejskiego Erchanberta[3].
(1.1) Wyraz trzeba poświadczony jest w znaczeniu ofiary pogańskiej u Słowian zachodnich już przez zapiskę z r. 785 w kapitularzu paderborneńskim (…)[4].
składnia:
kolokacje:
(1.1) biskup / diecezja paderborneńska
synonimy:
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
rzecz. Paderborn mrz/n
związki frazeologiczne:
etymologia:
uwagi:
tłumaczenia:
źródła:
  1. Wincenty Urban, Ostatni etap dziejów kościoła w Polsce przed nowym tysiącleciem: 1815-1965, s. 334, Edizioni Hosianum, 1966.
  2. Jerzy Kozłowski, Rozwój organizacji społeczno-narodowych wychodźstwa polskiego w Niemczech w latach 1870-1914, s. 71, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1987.
  3. Gerard Labuda, Fragmenty dziejów Słowiańszczyzny zachodniej, PTPN, 2002.
  4. Józef Kostrzewski, Kultura prapolska, s. 383, Instytut Zachodni, 1949.