Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

eksmisja

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

eksmisja (język polski)

wymowa:
?/i
znaczenia:

rzeczownik, rodzaj żeński

(1.1) praw. przymusowe usunięcie kogoś wraz z dobytkiem i domownikami z nieruchomości lub lokalu na podstawie wyroku sądowego albo decyzji administracyjnej w celu wydania tych rzeczy wierzycielowi; zob. też eksmisja w Wikipedii
odmiana:
(1.1)
przykłady:
(1.1) Wczoraj w zielonogórskim sądzie ruszył drugi już proces o eksmisję rady wojewódzkiej SLD z wynajmowanej od miasta siedziby[2].
składnia:
kolokacje:
(1.1) eksmisja do lokalu socjalnego / pomieszczenia zastępczego / noclegowni / na bruk / donikąd • eksmisja lokatora / najemcywykonanie / wstrzymanie / zakaz eksmisji • pozew o eksmisję • moratorium na eksmisje
synonimy:
antonimy:
hiperonimy:
(1.1) wysiedlenie, kara
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
rzecz. eksmitowanie n, wyeksmitowanie n
czas. eksmitować ndk., wyeksmitować dk.
przym. eksmisyjny
związki frazeologiczne:
etymologia:
(1.1) niem. Exmission[3] < śr.łac. exmissio[4]
uwagi:
tłumaczenia:
źródła:
  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Hasło eksmisja w: Zygmunt Saloni, Włodzimierz Gruszczyński, Marcin Woliński, Robert Wołosz, Danuta Skowrońska, Słownik gramatyczny języka polskiego — wersja online.
  2. Gazeta Lubuska, nr 06.22, Zielona Góra, 2005 w: Korpus języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN.
  3. publikacja w zamkniętym dostępie – wymagana płatna rejestracja Uniwersalny słownik języka polskiego, red. Stanisław Dubisz i Elżbieta Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN.
  4. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Hasło eksmisja w: Słownik języka polskiego pod redakcją Witolda Doroszewskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN.