Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

akwińczyk

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

akwińczyk (język polski)

wymowa:
?/i
znaczenia:

rzeczownik, rodzaj męskoosobowy

(1.1) mieszkaniec Akwinu, osoba rodem z Akwinu
odmiana:
przykłady:
(1.1) Wiele idei Tomasza z Akwinu nie uzyskało wówczas akceptacji, lecz reformatorzy Kościoła rzymskokatolickiego na soborze w Trydencie (15451563) korzystali z jego prac podczas tworzenia dekretów, nadając tym samym akwińczykowi trwające po dziś dzień znaczenie w Kościele[1].
(1.1) Święty Tomasz Akwińczyk pisał: „Kłamstwo jest grzechem śmiertelnym, jeżeli bezpośrednio sprzeciwia się miłościmiłości Bożej, lubo też miłości człowieczej, gdy przez okoliczność daje bliźniemu ciężkie zgorszenie, albo też szkodę czyni bliźniemu[2].”
składnia:
kolokacje:
synonimy:
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
rzecz. Akwin mrz, Akwinata mos
przym. akwiński
związki frazeologiczne:
etymologia:
uwagi:
tłumaczenia:
źródła:
  1. Richard Webster, Anioły i duchowi przewodnicy. Jak nawiązać kontakt z niewidzialnymi pomocnikami?, tłum. Małgorzata Niemczyk, wyd. Illuminatio Łukasz Kierus, wydanie II, Białystok, 2012.
  2. Waldemar Łysiak, Kielich, wyd. Nobilis, 2002.