Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

złemu wrogowi daj chleba i soli

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

złemu wrogowi daj chleba i soli (język polski)

wymowa:
IPA[ˈzwɛ̃mu vrɔˈɡɔvʲi ˈdaj ˈxlɛba i‿ˈsɔlʲi], AS[zu̯mu vrogovʹi dai ̯ χleba i‿solʹi], zjawiska fonetyczne: zmięk.nazal.zestr. akc.
znaczenia:

przysłowie polskie

(1.1) nawet najgorszego przeciwnika można zjednać uprzejmością i gościnnością
(1.2) gdy nie ma szans na wygraną w walce, należy rozważyć inne możliwości
odmiana:
przykłady:
składnia:
kolokacje:
synonimy:
chleb z solą znak i hasło zgody
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
związki frazeologiczne:
etymologia:
uwagi:
  • tekst przysłowia za: publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Hasło chleb w: Zygmunt Gloger, Encyklopedia staropolska, 1900–1903.
  • inne wersje: złemu wrogowi chleba i soli[1]
  • zobacz inne przysłowia o chlebie
  • „Pskowczanie, obaczywszy, iż się Moskalom oprzeć nie mogą, każdy stół swóy przed dom wyniosłszy i pięknie przykrywszy, chleba i soli na nim położyli; albowiem w Moskwie chlebem łaska, a solą miłość się znamionuje. Wyszli tedy przeciwko kniaziowi i pokornie go na chleb i na sól prosili, sami się pod moc iego poddaiąc.” [2]
tłumaczenia:
źródła:
  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Hasło chleb w: Samuel Adalberg, Księga przysłów, przypowieści i wyrażeń przysłowiowych polskich, Druk Emila Skiwskiego, Warszawa 1889–1894.
  2. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Hasło chleb w: Samuel Bogumił Linde, Słownik języka polskiego, Drukarnia XX. Piiarów, Warszawa 1807-1814.