Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

sześćsetny

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

sześćsetny (język polski)

wymowa:
‹sześsetny›, IPA[ʃɛɕˈsɛtnɨ], AS[šeśsetny]
?/i
znaczenia:

przymiotnik odliczebnikowy[1]

(1.1) od 600
odmiana:
(1.1)
przykłady:
(1.1) W kioskach ukazał się sześćsetny numer naszego miesięcznika.
składnia:
kolokacje:
(1.1) sześćsetna rocznica
synonimy:
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
licz. sześćset
związki frazeologiczne:
etymologia:
uwagi:
  • Wymowa zgodna z pisownią ‹sześćsetny› jest uznawana za hiperpoprawną (niepoprawną). W mowie potocznej dopuszczalna jest wymowa ‹szejsetny›[2].
  • W liczebnikach wielowyrazowych występuje wyłącznie jako ostatni człon, np. dwa tysiące sześćsetny, ale: sześćset osiemdziesiąty (nie: sześćsetny osiemdziesiąty)[2].
  • W dawniejszej terminologii wyraz był nazywany liczebnikiem porządkowym, za traktowaniem go jako przymiotnika przemawia m.in. fakt, że odmienia się przez przypadki, liczby i rodzaje[3].
tłumaczenia:
(1.1) zobacz listę tłumaczeń w haśle: 600
źródła:
  1. publikacja w zamkniętym dostępie – wymagana płatna rejestracja Uniwersalny słownik języka polskiego, red. Stanisław Dubisz i Elżbieta Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN.
  2. 2,0 2,1 Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN, red. Andrzej Markowski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2011, s. 1140, ISBN 978-83-01-14198-1
  3. Najczęściej zadawane pytania, Wielki słownik języka polskiego, Instytut Języka Polskiego PAN.