Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

mania prześladowcza

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

mania prześladowcza (język polski)

wymowa:
znaczenia:

fraza rzeczownikowa, rodzaj żeński

(1.1) med. psych. chorobliwy stan psychiczny objawiający się nieustannym dopatrywaniu się niebezpieczeństw i urojonych wrogów[1], której towarzyszy wzrost serotoniny i adrenaliny w organizmie
odmiana:
przykłady:
(1.1) Przy przewlekłym stosowaniu amfetaminy zawsze pojawia się pewien rodzaj zaburzeń psychicznych objawiających się jako mania prześladowcza, bardzo przypominających pewne symptomy występujące przy schizofrenii paranoidalnej[2].
składnia:
kolokacje:
synonimy:
(1.1) urojenia prześladowcze, paranoja
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
związki frazeologiczne:
etymologia:
uwagi:
por. urojenie Truman Show, zespół Trumana
tłumaczenia:
źródła:
  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Hasło mania prześladowcza w: Słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN.
  2. Monika Sulewska, Zjawisko uzależnienia od narkotyków a przestępczość wśród młodzieży na terenie aglomeracji wielkomiejskich, str. 15.