Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Saloniki

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Saloniki (język polski)

Saloniki (1.1)
wymowa:
IPA[ˌsalɔ̃ˈɲici], AS[salõńiḱi], zjawiska fonetyczne: zmięk.nazal.akc. pob. ?/i
znaczenia:

rzeczownik, rodzaj niemęskoosobowy, liczba mnoga, nazwa własna

(1.1) geogr. miasto w północnej Grecji[1]; zob. też Saloniki w Wikipedii
odmiana:
(1.1) blp
przykłady:
(1.1) Najlepszą spanakopitę jadłem w Salonikach.
(1.1) Kalojan był bułgarskim carem, który w 1207 r. oblegał z wojskiem Saloniki. Ponoć w nocy przed podjęciem decydującego szturmu zmarł on w tajemniczych okolicznościach. Saloniczanie przypisali to zdarzenie interwencji ich świętego patrona[2].
składnia:
kolokacje:
synonimy:
(1.1) przest. Tesaloniki; daw. Sołuń (hist. w kontekstach chrystianizacji Słowian i języka staro-cerkiewno-słowiańskiego)
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
rzecz. saloniczanin mos, saloniczanka ż
hist. tesaloniczanin mos, tesaloniczanka ż, Tesaloniki mos
przym. salonicki
związki frazeologiczne:
etymologia:
(1.1) gr. Σαλονίκη < gr. Θεσσαλονίκη (Thessaloníki)
uwagi:
tłumaczenia:
źródła:
  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, oprac. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Warszawa 2013, ISBN 978-83-254-1988-2, s. 143.
  2. Łemkowie w historii i kulturze Karpat, cz. 2, s. 309, pod redakcją Jerzego Czajkowskiego, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, 1994.