Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

wezerski

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

wezerski (język polski)

wymowa:
znaczenia:

przymiotnik relacyjny

(1.1) związany z Wezerą, dotyczący Wezery[1]

przymiotnik

(2.1) daw. wezyrski
odmiana:
(1.1)
przykłady:
(1.1) Na obszarze Swebii Tacyta wyróżnia się kulturę Germanów reńsko-wezerskich, krąg nadłabski (Niemcy, Czechy, Słowację), kulturę wielbarską i przeworską (Polska)[2].
(2.1) Wezer sam i chan samotnie uciekli, namioty ich i co w nich było na łup poszły. Chorągiew, koń, szabla, kałkan, wezerskie wzięte (sic!)[3].
składnia:
kolokacje:
(1.1) Pogórze WezerskieGóry Wezerskie
synonimy:
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
rzecz. Wezera ż
związki frazeologiczne:
etymologia:
uwagi:
tłumaczenia:
źródła:
  1. Jan Grzenia, Słownik nazw geograficznych z odmianą i wyrazami pochodnymi, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008, ISBN 978-83-01-15609-1, s. 310.
  2. Tomasz Kalicki, Zapis zmian klimatu oraz działalności człowieka i ich rola w holoceńskiej ewolucji dolin środkowoeuropejskich, s. 18, IGiPZ PAN, 2006.
  3. Diariusz wyprawy wiedeńskiej Króla Jana III w roku 1683 przez Marcina Kątskiego kasztelana lwowskiego, generała artylerii koronnej spisany, s. 45, oprac. Bohdan Królikowski, Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 2003.