Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

uwspólnotowić

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

uwspólnotowić (język polski)

wymowa:
IPA[ˌufspulnɔˈtɔvʲiʨ̑], AS[ufspulnotovʹić], zjawiska fonetyczne: zmięk.utr. dźw.akc. pob. ?/i
znaczenia:

czasownik przechodni dokonany

(1.1) praw. przenieść w wyłączne kompetencje Unii Europejskiej (o sferach zarządzania państwowego)
odmiana:
(1.1) koniugacja VIa
przykłady:
(1.1) Na mocy traktatu lizbońskiego uwspólnotowiono dawny III filar UE - Współpracę Policyjną i Sądową w Sprawach Karnych.
składnia:
(1.1) uwspólnotowić + B.
kolokacje:
synonimy:
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
rzecz. uwspólnotowienie
związki frazeologiczne:
etymologia:
uwagi:
(1.1) Dawniej (przed wejściem w życie traktatu lizbońskiego) słowo uwspólnotowienie oznaczało przeniesienie w kompetencje Wspólnoty Europejskiej (czyli tylko dawnego I filara zarządzanego przez instytucje UE). Sfery nieuwspólnotowione mogły być w częściowych kompetencjach UE lub wyłącznych kompetencjach państw członkowskich. Po wejściu w życie traktatu lizbońskiego, który zlikwidował Wspólnotę Europejską (i system filarowy), słowo uwspólnotowienie oznacza przeniesienie w wyłączne kompetencje UE, czyli przekazanie pod zarząd instytucji i organów UE.
tłumaczenia:
źródła: