Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

w Pińczowie dnieje

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

w Pińczowie dnieje (język polski)

wymowa:
IPA[f‿pʲĩj̃n͇ˈʧ̑ɔvʲjɛ ˈdʲɲɛ̇jɛ], AS[f‿pʹĩĩ ̯ṇčovʹi ̯e dʹńėi ̯e], zjawiska fonetyczne: zmięk.wygł.podw. art.nazal.rozs. artyk.przyim. nie tw. syl.i → j 
znaczenia:

przysłowie polskie

(1.1) karc. robi się bardzo późno, najwyższy czas wyjść kartą
odmiana:
przykłady:
składnia:
kolokacje:
synonimy:
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
związki frazeologiczne:
etymologia:
Słońce wychodzące zza Góry Świętej Anny, osłaniającej Pińczów od strony południowo-wschodniej, sprawia rzekomo, że dzień zaczyna się w tym mieście później niż gdzie indziej[1]. Według serwisu internetowego miasta Pińczów, powiedzenie wzięło się z hulaszczego trybu życia tamtejszej szlachty, która zwykła grać w karty i kości przez całą noc, a rozchodziła się wreszcie na zawołanie "w Pińczowie dnieje"[2].
uwagi:
tłumaczenia:
źródła:
  1. .Hasło Pińczów w: Władysław Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, cz. II, Rzeczpospolita, Warszawa 2007, ISBN 978-83-60688-75-5, s. 483.
  2. Historia miasta Pińczów i okolic