Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

jatšy

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

jatšy (język dolnołużycki)

wymowa:
znaczenia:

rzeczownik, liczba mnoga

(1.1) Wielkanoc
odmiana:
przykłady:
składnia:
kolokacje:
synonimy:
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
przym. jatšowny
związki frazeologiczne:
etymologia:
pierwotnie dłuż. *jastry „święto wiosny"/"czas wiosenny”
por. głuż. jutry, kasz. Jastrë „Wielkanoc”, kasz. jastrë „Wielkanoc”, „jaskier”/„aster chiński”, kasz. jastroch „wół z czarno-białymi plamami” – rzeczowniki te opisują rzeczy o jaskrawych barwach, podobnie wiosna kojarzy się z świeceniem, przebudzeniem natury. Być może pokrewieństwo słów kaszubskich i łużyckich wynika z faktu, że w wieku IX i X Kaszubi i Łużyczanie byli jeszcze poganami i chrześcijańskie święto przejęło nazwę pogańskiego święta odbywającego się w tym samym czasie.[1] Porównaj pragerm. *Austrǭ, poł. jostrǻi.
uwagi:
zobacz też: gódy
źródła:
  1. Heinz Schuster-Šewc, Historisch-etymologisches Wörterbuch der ober- und niedersorbischen Sprache, Ludowe nakładnistwo Domowina, Budziszyn 1980–1989.