Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Szablon:ilustracja-języka

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[edytuj] [odśwież] Dokumentacja szablonu

Użycie

Język polski należy do gru­py języków zachodniosło­wiańskich, stanowiących część rodziny języków indo­europejskich. Ocenia się, że jest on językiem ojczystym około 44 milionów ludzi na świecie – mieszkańców Pol­ski oraz Polaków zamiesz­kałych za granicą.
polski (2.1)

Szablon wstawia ilustrację do hasła przedstawiającą fragment tekstu i służy jako ilustracja do haseł mówiących o danym języku.

Zalecenia

  1. Sugerujemy, żeby ilustracją był jedno- lub dwuzdaniowy tekst w danym języku mówiący o nim samym. Można go zaczerpnąć z Wikipedii tego języka.
  2. Zaznacz samą nazwę języka czcionką pogrubioną.
  3. Ponieważ tekst w ilustracji znajduje się w wąskiej kolumnie, użyj znaków miękkiego przeniesienia ­, aby na końcach wierszy nie zostawało zbyt dużo pustego miejsca. Zdecydowanie poprawi to wygląd ilustracji (porównaj ilustrację obok z tą poniżej).

Opis parametrów

Obowiązkowe

  • Treść pierwszego parametru stanowić będzie podpis pod obrazkiem.
  • Treść drugiego parametru pojawi się jako tekst treści ilustracji.

Opcjonalne

  • Trzeci parametr o dowolnej treści (np. xx, nie) spowoduje, że tekst nie będzie pochyły. Zalecane jest jego użycie tylko wtedy, gdy alfabet danego języka jest słabo czytelny w pochyłym wariancie czcionki (np. arabski).
  • Czwarty parametr o treści rtl sprawi, że tekst będzie rozpoznawany przez przeglądarkę jako opisujący język odczytywany z prawej do lewej (np. arabski, hebrajski). Wyrównuje tekst do prawego marginesu. Nie działa w przeglądarce Internet Explorer, tekst zawsze wyświetla się wyśrodkowany.

Przykład

Język polski należy do grupy języków zachodniosłowiańskich, stanowiących część rodziny języków indoeuropejskich. Ocenia się, że jest on językiem ojczystym około 44 milionów ludzi na świecie – mieszkańców Polski oraz Polaków zamieszkałych za granicą.
polski (2.1)

Następujący kod:

{{ilustracja-języka|polski (2.1)|'''Język polski''' należy do grupy języków zachodniosłowiańskich, stanowiących część rodziny języków indoeuropejskich. Ocenia się, że jest on językiem ojczystym około 44 milionów ludzi na świecie – mieszkańców Polski oraz Polaków zamieszkałych za granicą.}}

da w efekcie ilustrację jak ta po prawej.

Błędy

Błędy należy zgłaszać na stronie Wikisłownik:Bar.

Zobacz też