Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Wedariusz:Początkujący

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przewodnik dla początkujących

Witaj! Mamy nadzieję, że przyłączysz się do pracy nad Wedariuszem. Na pierwszy rzut oka struktura słownika może wydać się skomplikowana, ale przy bliższym poznaniu okazuje się, że taka nie jest. Poza tym nie trzeba od razu wszystkiego opanować! Można zacząć od prostych zadań, można też – i najlepiej tak! – skoncentrować się na obszarze swoich zainteresowań. Obejrzyj listę poniżej i wybierz coś dla siebie!

Śmiało edytuj i dodawaj hasła! Nie przejmuj się, że zrobisz coś nie tak. Któryś z bardziej doświadczonych edytorów na pewno pomoże, poprawi, co trzeba, i wyjaśni. Bez irytacji, bo cieszymy się, że chcesz do nas dołączyć.

Na stronie Pomoc:Pomoc znajdziesz zbiór odnośników do większości zasad i ustaleń obowiązujących w słowniku. Wypróbować działanie mechanizmów Wedariusza możesz w Brudnopisie, możesz też zawsze zadać pytanie na stronie Pytania nowicjuszy.

Od czego zacząć? Co można zrobić?

Obrazkowy kurs tworzenia haseł znajdziesz w Wedariusz:Pierwsze hasło, szczegółowe instrukcje znajdziesz na stronie Zasady tworzenia haseł.
Poprawić literówkę lub link
Po prostu kliknij zakładkę „Edytuj” u góry hasła, popraw błąd, zobacz efekty, klikając „Pokaż podgląd”, i na koniec wciśnij „Zapisz”. Efekty będą widoczne od razu!
Pomoc: wszystko o linkach.
Dodać tłumaczenie słowa
Jeśli w haśle np. „pies” nie ma angielskiego tłumaczenia, a Ty je znasz, dopisz je! Pamiętaj tylko, że różne znaczenia danego słowa oznaczone są różnymi numerami, stosuj je też w tłumaczeniach.
Uzupełnić hasło (np. brakujący przykład, znaczenie, synonim)
Pomoc: Zasady tworzenia haseł.
Dodać nowe słowo w danym języku
Wystarczy wpisać w pasku wyszukiwania to nowe słowo i kliknąć „Przejdź”. Powinien pojawić się czerwony link służący do utworzenia hasła (ogólnie, na Wedariuszu czerwone linki otwierają tworzenie nowych haseł). Po kliknięciu na czerwony link otwiera się formularz edycji, nad którym klikamy przycisk Nuvola action edit add.svg, który wklei domyślny szablon do pola edycji.
Pamiętaj, że możesz wypełnić nawet tylko część hasła. Jeśli nie znasz na przykład wszystkich znaczeń danego słowa, to wypisz tylko te, które znasz. Lepsza jest niepełna informacja niż żadna! Być może ktoś uzupełni hasło. Możliwe, że sam powrócisz do niego za jakiś czas, by je doszlifować. Zawsze prosimy jednak o korzystanie z szablonu, nawet jeśli większość jego pól pozostanie pusta.
Zobacz, jak wygląda przykładowe hasło – tworzenie Wedariusza nie jest trudne.
Dodać definicję w nowym języku do już istniejącego hasła
Kliknij „Edytuj” i ustaw kursor w polu edycji w tym miejscu, gdzie ma znajdować się wpis w nowym języku. Pamiętaj, że języki powinny być w kolejności alfabetycznej, tzn. język angielski powinien być przed łaciną; język polski zawsze jest na samej górze. Przed wszystkimi językami mogą znajdować się wyrazy o podobnej pisowni (wprowadzone za pomocą szablonu {{podobne}}) oraz znacznik spisu treści __TOC__, ewentualnie też pozostałości po nieusuniętych jeszcze linkach interwiki. Gdy kursor będzie w odpowiedniej pozycji, wciśnij „Nowa sekcja językowa”, a następnie wybierz jeden z przycisków, które pokażą się poniżej.
Dodać ilustrację
Pomoc: ilustrowanie Wedariusza.
Dodać przysłowie w danym języku
Pomoc: zajrzyj do indeksu przysłów, struktura jest prosta!
Pomoc: jako wzór zob. prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
Dodać link interwiki do omówienia słowa w obcojęzycznym Wiktionary
Nie ma potrzeby, a nawet wskazane jest usuwanie napotkanych linków interwiki, gdyż oprogramowanie samo zadba o ich synchronizację we wszystkich projektach.
Pomoc: wszystko o linkach.
Dodać nagranie wymowy danego słowa
Pomoc: Dźwięk w Wedariuszu, Zamówienia na nagrania wymowy, c:Commons:Pronunciation files requests.
Dostosować źle wpisane hasło do odpowiedniego szablonu
Dodawanie haseł przy wyłączonym JavaScripcie
Jeśli masz w przeglądarce wyłączony JavaScript, nie zobaczysz w ogóle przycisku „Nowa sekcja językowa” ani pozostałych przycisków pomocnych w edycji. Jeśli mimo to chcesz stworzyć nowe hasło, możesz użyć poniższych formularzy (które nie są zalecane do normalnej pracy):