Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Wedariusz:Informacje prawne

Z Wedariusz, słownik
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomoc
Informacje prawne

Szablon:StronaStart

Informacje prawne

Korzystając z projektów Wedamedii trzeba się liczyć z tym, że:

  • Używasz ich na własną odpowiedzialność!
  • Nie udzielają one porad fachowych, medycznych, prawnych ani innych
  • Może zdarzyć się, że znajdziesz na nich nieprawdziwe informacje

Grupa Wedamedia nie udziela żadnych gwarancji, zapewnień ani obietnic dotyczących poprawności publikowanych treści w prowadzonych przez nią serwisach internetowych. Nie udziela też żadnych innych gwarancji, zarówno jednoznacznych, jak i dorozumianych.

Projekty Wedamedii są otwarte do edycji, co oznacza, że tworzą je nieodpłatnie ochotnicy zarówno pracujący indywidualnie jak i w grupach, którzy rozwijają tym samym wspólny zasób ludzkiej wiedzy. Takie rozwiązania pozwalają każdemu użytkownikowi Internetu na zmianę zawartości znalezionej na stronach serwisów Wedamedii. Choć dołożyliśmy wszelkich starań, aby treść modułów zawierała wiarygodne informacje, nie jesteśmy w stanie ręczyć za wszystkie.

Nie oznacza to, że nie znajdziesz w serwisach Wedamedii wielu wartościowych informacji, jednakże należy być świadomym, że grupa Wedamedia NIE MOŻE gwarantować, w jakikolwiek sposób, wiarygodności informacji znalezionych na jej stronach. Ktoś mógł zmienić treść modułu lub dokonać wandalizmu, którego nie dostrzegliśmy.

Żaden z autorów, współpracowników, sponsorów, administratorów, sysopów (operatorów systemu) albo ktokolwiek związany z Grupą Wedamedia i jej projektami w żaden sposób nie może być odpowiedzialny za pojawienie się jakiejś niedokładnej lub oszczerczej informacji lub za sposób użycia jej przez internautów.

Jeśli potrzebujesz fachowej rady (na przykład: medycznej, prawnej, etc.) skontaktuj się ze specjalistą w danej dziedzinie, który jest upoważniony do udzielenia potrzebnej Ci porady (np. adwokatem, lekarzem).

Pamiętaj, że także Ty możesz korygować treści na stronach serwisów Wedamedii!. Jesli zauważysz błąd lub tekst wymagający poprawy czy sprostowania to zrób to osobiście lub zgłoś na stronie dyskusji danej strony, do dowolnego administratora danego projektu lub do głównego Admina Grupy Wedamedia na adres e-mail:admin[@]wedamedia[.].pl

Zasady prawne i licencyjne w serwisach Wedamedii

Wszyscy użytkownicy publikujący w serwisach prowadzonych przez Wedamedię z chwilą umieszczenia nowych treści wyrażają jednocześnie zgodę na ich swobodne udostepnianie oraz edycję. Dotyczy to także wprowadzanych przez nich zmian w istniejących na naszej witrynie hasłach (stronach). Treści udostępniane na Wedapedii mogą być swobodnie kopiowane i wykorzystywane do różnych celów. Jednak po ich edycji, czy uzupełnieniu, powodujących istotną zmianę sensu ich rozumienia, co może mieć znamiona manipulacji treścią, należy o tym poinformować swoich odbiorców. Najlepiej korzystać z prezentowanych tekstów i ich fragmentów, jako cytaty z podaniem źródła, np. wedapedia.pl

Przestrzegaj prawa, zwłaszcza autorskiego, ochrony danych osobowych i ochrony wizerunku innych osób. Wszelkie treści zawierające znamiona nie przestrzegania prawa, netykiety oraz zasad współżycia społecznego mogą zostać usunięte.

Wszystkie teksty znajdujące się na stronach serwisów Wedamedii, jeśli nie podano inaczej, udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń (CC-BY-SA-3.0). O tej licencji więcej przeczytasz tutaj Creative Commons. Niektóre artykuły są udostępniane na licencji GNU.

Strony importowane z Wikipedii i jej projektów siostrzanych umieszczane są w serwisach prowadzonych przez Grupę Wedamedia zazwyczaj w odpowiedniej kategorii, aby oznaczyć ich pochodzenie. Poddawane są one jednak edycji przez ich użytkowników, co można znaleźć w historii edycji każdej strony. Z racji, że strona pochodząca z Wikipedii lub jej siostrzanych projektów jest pracą zbiorową i trudno jest ustalić jednoosobowe autorstwo tekstu, podanie źródła pochodzenia z serwisów Wikimedii (Wikipedia i inne) uznajemy za jedyne możliwe uznanie autorstwa zgodne z wymogami licencji CC-BY-SA-3.0 lub GNU. W historii importowanej strony w jej ostatniej wersji w serwisach Wikimedii (np. Wikipedia) jest oznaczony autor ostatniej edycji, który w naszych serwisach występuje jako autor jej pierwszej wersji (de facto po zaiportowaniu do jednego z serwisów Wedamedii, np. Wedapedii). Kolejne edycje dokonywane są przez naszych użytkowników, którzy tym samym udzielają licencji CC-BY-SA-3.0 lub GNU na dalsze wykorzystywanie tekstu po wprowadzeniu przez nich zmian, na tych samych prawach.

Licencje na MediaWiki.org

Cała zawartość tekstowa serwisów Wedamedii, podobnie jak MediaWiki.org, jest udostępniana na jednej z dwóch licencji:

  • Strony pomocy domeny publicznej są, jak sama nazwa wskazuje, udostępnione w domenie publicznej (PD)
  • Wszystkie inne strony są udostępniane na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported (CC BY-SA).

Obie licencje pozwalają każdemu na ponowne wykorzystanie treści w dowolny sposób. Obejmuje to pobieranie opłat za dostęp do treści, rozpowszechnianie ich w dowolnym miejscu i w dowolny sposób oraz modyfikowanie ich w dowolny sposób. Główne różnice między tymi dwiema licencjami to:

  • Jeśli zmienisz zawartość CC BY-SA, Twoje zmiany również muszą zostać opublikowane na licencji CC BY-SA.
  • Jakiekolwiek wykorzystanie treści CC BY-SA musi zawierać informację o autorze.

Więcej tutaj: MediaWiki Copyrights

Zasady udostępniania treści Wikimedii

Serwisy Wedamedii korzystają z bazy plików multimedialnych Wikimedii zgodnie z wymaganiami licencyjnymi podanymi w tym serwisie. Wikimedia informuje, że: Mile widziane jest przetwarzanie udostępnianych przez nas treści, chociaż istnieją wyjątki w postaci treści objętych „dozwolonym użytkiem” lub podobnymi wyłączeniami w prawie autorskim. Wszelkie przetwarzanie musi odbywać się zgodnie z podstawowymi licencjami. Gdy przetwarzasz lub dokonujesz redystrybucji strony tekstowej opracowanej przez społeczność Wikimedia, zgadzasz się podać informacje na temat autorstwa w dowolnej z wymienionych form: Poprzez hiperłącze (tam, gdzie to możliwe) lub adres URL do przetwarzanej strony lub stron (ponieważ każda strona ma historię strony wyszczególniającą wszystkich autorów i redaktorów), Poprzez hiperłącze (tam, gdzie to możliwe) lub adres URL do alternatywnej, ogólnodostępnej, stabilnej kopii zgodnej z licencją, która uwzględnia autorów w sposób zbliżony do stron projektu, lub Na liście autorów (miej na uwadze, że może być filtrowana w celu wykluczenia bardzo małego lub nieistotnego wkładu).

Więcej tutaj: Warunki użytkowania

Zobacz też


Powrót do Pomocy

Szablon:StronaKoniec