Uwaga
Serwis Wedariusz jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Wedariusz

Z Wedariusz, słownik
Wersja z dnia 02:37, 7 wrz 2021 autorstwa Wedun (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Wikisłownik" na "Wedariusz")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Wedariusza

Wedariusz, to wymowny słownik, obejmujący wybrane hasła z polskiego dykcjonariusza wraz z ich etymologią i odniesieniami do innych języków. Obecnie ten bratni projekt Wedamediii jest w fazie przygotowań (32 tysiące haseł z Wedariusza na dzień 22 czerwca 2021 r.). Dostępny na domenie wedariusz.pl.

Nazwa

Wedariusz to połączenie słów weda+glosariusz (słownik), inaczej dykcjonariusz, albo według propozycji Tomasza J. Kosińskiego, lechicon. Wyraz lechicon odnosi się do greckiego słowa leksykon (λεξικόν lexikón) - słownik, przy czym *lexi - słowo [1]. Niewykluczone, co sugeruje kilku autorów, przyjmujących tzw. teorię kaukaską pochodzenia Słowian, że etnonim Lechi (Lechici), z grecka Lexitae, to synonimiczna nazwa Słowian (lexi=słowo).
Określeniem Leksi (Lexi), nazywają Ormianie kaukaskich Lazów, których wielu uczonych kojarzyło z przodkami Lechów. Na przykład Naruszewicz pisał o kaukaskiej kolebce Lechitów: ziemia Lazow, albo Lachow była tam, gdzie teraz Georgia[2].

Przypisy

  1. Andrzej Bańkowski: Etymologiczny słownik języka polskiego. T. 2: L–P. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 17. ISBN 83-01-13017-2.
  2. Adam Naruszewicz, Tauryka, czyli wiadomości starożytne i późniejsze o stanie i mieszkańcach Krymu do naszych czasów, Warszawa 1805.